ZÁSOBNÍK NÁPADŮ aneb Co a jak chceme vybudovat?

26. května 2021

Neobyčejný plot

Umíš zasadit plot? Kde je plot, tam je zahrada. Víš, aby nám to, co vypipláme tady uvnitř na záhonech, nesežrala lesní zvířata. Ta, co sem chodí, divoká…. A proč jen jeden plot, plaňka vedle plaňky? Může to být i zídka z cihel, které bývaly domem, ale teď už dosloužily. Nebo zasadíme živý (jen aby nám někam neutekl)! Z vrbiček kousek upleteme? Uhňácáme a stlučeme ze zbytků? Bude pestrý jako my lidé, kus stylový, kus jako sešívaná přikrývka, takový zahradní patchwork.

S čím nám můžete pomoci?

Jak vidíte, plot se chystáme udělat z toho, co „dům dal“. Budeme rádi za vaše vysloužilé cihly, hromadu kamení do drátěných gabionů, za pruty z vrby a další vhodný materiál, který máte k dispozici a můžete ho dodat k nám „na zahradu“.

Záhonky

Dokážeš vyčarovat záhony? Zahrada totiž musí mít záhony. Jinak by tu všechno rostlo – hala bala, hlava nehlava. A kolem záhonů cestičky, aby se půda sešlapávala, kde má. Bez záhonů bys ani nepoznal, co vlastně pěstuješ. Tak třeba brambory vypadají jako orchideje, ale to hlavní skrývají fikaně pod zemí. Záhony mohou být vysoké i nízké, čtverečkované nebo podlouhlé jako nudle. Všechna ta krása ale vypučí ze semínek. Ta musí být nejdřív pěkně schovaná ve tmě. Zakopaná v zemi (v záhonu).

S čím nám můžete pomoci?

Vyvýšené záhony se dají vyrobit různě: Stlouci (nejlépe z modřínových) prken nebo třeba vyplést z vrbového proutí. V každém případě budeme potřebovat materiál (který vám zase možná někde zbývá) a šikovné řemeslníky, kteří nám s výrobou pomohou.

Kompost

To je hlína! A ta nejlepší se vyrábí na kompostu. Než budeme mít svůj vlastní, postará se o kompost pan starosta. Míchá ho v kompostárně ze všeho, co se mu tam sejde ze široka daleka … Ze slupek, trávy, listí i z vysloužilých vánočních stromečků. Z celé Krásné Lípy. Za Krásnou Lípu úrodnější!

S čím nám můžete pomoci?

První dávku kompostu na záhony už máme (jak vidíte) na místě od pana starosty. Ale záhony (aby plodily) potřebují krmit pořád. V naší jídelně i na zahradě je pořád bioodpadu dost a dost. A proto si založíme vlastní kompost. Budeme tu moci pozorovat práci žížal a dalších rozkladačů. Potřebovat k tomu budeme… Třeba palety? Nebo cokoliv, z čeho by se dala vytvořit ohrádka, nebo radši dvě, abychom kompost mohli snadno přehazovat. Máte nápad? Materiál? Chcete nám pomoct?