Písečná duna & štěpková hora…

27. května 2021

Písečná duna & štěpková hora

Kromě kouřící hromady, která je tou nejlepší potravou pro záhony, si necháme přivézt taky hromadu písku. Písek je tou nejlepší zábavou pro nás. Dokážeme ho po malých lopatkách a mrňavých kyblíčcích přemisťovat z jedné strany pozemku na druhou a zase zpátky a zabavíme se tím na celé hodiny. Udělej se bábovičko, jestli se mi nepovedeš, tak do Prahy nepojedeš.

A ten další náklaďák, který máme slíbený, nám doručí kupu štěpky… Když do ní hrábneš rukou, vydechne na tebe teplá pryskyřice, jako by ten strom (co už není mezi námi), vypustil duši. A už jste po ní zkoušeli sáňkovat? Když nenapadne a vy jí máte pořádnou hromadu, je to jízda (i bez zasněžování).

A víte, jak taková štěpka dokáže prolehčit záhony s mrkví a levandulí?

S čím nám můžete pomoci?

Jak vidíte, pokud jde o písek a štěpku, s jejich zpracováním si poradíme sami. Leda, že byste se k nám chtěli přijít vyřádit. A až se „vyblbneme“, možná společně najdeme nějaký užitečnější způsob, jak tyhle dva sypké materiály využít. Třeba rozvozit kolečkem na cestičky tak, aby všude nebylo pořád tolik bahna? Máte kolečko? A lopatu?

Místečka

Příliš mnoho klacků z prořezu? Zužitkujeme! Potřebujeme tee pee, týpko… Šup sem, otýpko! My, co už jsme velcí, pomáháme v domově dohlížet na mrňata. Pletou se nám pořád někde pod nohy, a někdy toho máme dost a potřebujeme mít svůj klid. Domov je jako pytel blech a my chceme zmizet. Utéct z domova. Jenom kousek. Jen tak na chvilku. Ukrývat se jako jezevec v noře, šeptat si potichu, aby nikdo nevěděl. Vypnout, a pak se zase kouzlem objevit.

S čím nám můžete pomoci?

Hledáme prořezávače, klestiče, prosekávače a čističe s velkými nůžkami, kteří přijedou a tu divočinu (co se nám hrne z lesa do zahrady) trochu zkrotí. Dále hledáme všechny, kdo si jako malí rádi stavěli v lese domečky. Možná vás bude bavit vymyslet, jak takové schovávačky zbudovat tady na zahradě tak, aby je nesmetl první déšť, ani divoké prase, které půjde kolem. Daly by se něčím vyplést? Provázky? Nebo popnout plazivými fazolkami, přísavníkem nebo jasmínem?

Ptactvo

Víš, jak sem nastěhovat ptáky? Prostě jít do lesa, zabalit jim věci do kufru a přemístit je do ptačí budky, kterou jim na stromě přichystáme. Ba ne, budka na stromě. Uděláme jim celý ptačí panelák! Tři budky nad sebou, aby mohli bydlet pospolu a zpívat jako sbor. Viset nebudou jen na stromech, ale i na betonovém stožáru, co dřív podpíral elektrické vedení (který máme v zásobě). A aby nebyl smutný, že už přes něj neproudí energie, upleteme mu barevný svetr. A budky, budky budou taky pestré, aby vrabčáci trefili domů. A bytelné. Bytelnější než ptačí hnízdo, protože hnízda nejsou dřevěná, jen ledabyle lepená z trávy, větviček a listí. A my máme připravená prkénka, vrtačku a šroubky. Velký Petr má plán. A my všichni chceme pomáhat!

S čím nám můžete pomoci?

Rádi natíráte a máte doma zbytečné zbytky barev? Přijďte nám pomoci ptačí panelák rozsvítit! Hledáme také zručné pletařky a sháníme barevná klubíčka vlny. Pomůžete nám betonový stožár obléci do svetru?

Letní louka a spol.

Víš, jak donutit trávu, aby kvetla? To musíš koncem léta procházet po loukách a utopený v bujné vegetaci lovit semena. Spousty jich ukořistíš na tepláky. Nějaká ti uvíznou ve vlasech. Další sebereš a vložíš do obálky s popisem Ty fialové kytky, co tak voněly, před deštěm se zavíraly a jejichž jméno neznám… A pak to stačí všechno doručit v pravou chvíli na zahradu a rozsypat a na tom správném místě. Děj se vůle boží…

S čím nám můžete pomoci?

Máte doma záložní semínka nebo přebytečné sazeničky? Budeme vděční za každý odkopek nebo přebytek, zvlášť, když ho k nám přijdete osobně zasít nebo zasadit. Vy přece nejlépe víte, kde se vašim svěřencům bude dařit. A když nám povíte, jak se o tu kterou rostlinku máme starat, slibujeme, že se pokusíme, aby se jí u nás na zahradě líbilo. A nebo bychom se mohli na naší zahradě pravidelně potkávat?