Medové keře a hmyzí hotely…

27. května 2021

Medové keře a hmyzí hotely

Víš, jak na zahradu přivábit hmyz? Hmyzáci se dostaví sami. Jen co se v trávníku a na záhonech rozsvítí první semafory kytek a vzduchem se začne šířit jemně medová vůně. Stačí vystavit lákadla, havěť vystrčí své radary a najde si to tady. Bude to tu obletovat, pilně opylovat a pracovitě bzučet. A s podzimem, až se kytky vysíleně odporoučí k zemi, a křídla začnou váznout zimou, budeme kutit hmyzí hotely. Malé dřevěné domečky nacpané šiškami, koudelí a slámou s tisíci malých pokojů a pokojíčků, v nichž najdou úkryt všichni unavení, duhoví brouci světa.

S čím nám můžete pomoci?

Znáte ta nejlepší lákadla, která by k nám hmyzáky přivábila? Nemáte třeba řízky motýlího keře, komule Davidovy, které bychom si mohli vysadit? Nejsou mezi vámi inženýři, které by bavilo postavit malý hotýlek s tisícem pokojíčků?

Terénní nerovnosti

Věděli jste, že zahrada nemusí být placatá? Může se vlnit kopečky. Vznikají mimoděk i pracně. Shrabané hromádky listí, písečné duny, krtiny. Kopcovité vyhlídky a schovky v prohlubních. Hulákáme na sebe z kopce na kopec jako pasáčci, co vedou stádo domů. Sjíždíme po zadku blátivý svah. Válíme sudy, abychom na chvilku zapomněli, kde je nám začátek (a kde konec). Ztrácíme se, rozplýváme v terénu, abychom se postupně zase sebrali a našli.

S čím nám můžete pomoci?

Vypadá to, že hledáme člověka s bagříkem, který by se nebál trochu rozhýbat zdejší terén. Nebo víc lidí s lopatami a krumpáči, kteří by se nebáli kopnout do země?

Blátivé jezírko

Také jste si mysleli, že když chcete vykopat jezírko, musíte pracovat dny a týdny s krumpáčem, dokud nenarazíte na vodu? A ani vás nenapadlo, že voda může přijít shůry a nebo z okapu sousední mateřské školy, odkud ji sem svedeme? Stačí prý vyjít za deště v pláštěnce a gumovkách. A začít se v tom dešti pohupovat a podupávat do rytmu. Pěkně měkce, dokud bahýnko pod nohama nepřestane klouzat a nezpevní. Když nás bude hodně, za chvilku udusáme dno velmi slušné louže. A kdo ví, co je ještě kaluž a co jezírko? My už ho vidíme, už ho máme. Plní se letní bahnitou vodou a sahá nám až… Skoro po kolena! A potom na slunci zase vyschne. Neplecha ukončena. Až do příštího lijáku.

S čím nám můžete pomoci?

Všichni, kdo mají gumáky, pláštěnky a nebojí se bahna mohou příjít udusávat. Kdykoli zaprší…

Co když nemáte čas, bagr, ani gumáky?

Oslovil vás náš projekt, vidíte v něm smysl, ale nemáte momentálně kapacitu se zapojit? Podívejte se na stránky Darujme.cz, právě pro vás jsme vytvořili dárcovskou výzvu. Jasně, že nejlepší věci jsou zadarmo a spoustu si toho na zahradě uděláme sami. Něco se ale bez peněz neobejde a právě s tím nám teď můžete pomoci!

https://www.darujme.cz/projekt/1204716?fbclid=IwAR31p24mnZtbVH9u4P3BClgynm6YocBI9uQcscGYUDbxvCDAITzrBUpu35g