Do akce!

27. května 2021

· O symbolické odstartování realizace se postarala první akce dětského domova otevřená širší komunitě – Rozsvícení vánočního stromečku na zahradě u DD. V jejím rámci byla veřejnosti představená pocitová mapa i hotový projekt, který vznikl na jejím základě.

· V lednu proběhla důležitá schůzka: Autorka projektu se sešla se starostou Krásné Lípy panem Janem Kolářem, aby se dohodli, čím může obec kromě pronájmu pozemku přispět. Pan starosta přislíbil dodávku štěpky a kompostu a pomoc při prořezání dřevin a provedení terénních úprav na pozemku.

· Projekt má od ledna svůj profil na fb a stal se součástí webu DD.

· Všichni v našem domově se s nadšením pustili do vytváření loga projektu. Logo, to je vlastně taková značka, která mluví za vše. Všechny návrhy jsme vyvěsili na plot domova a vy se na ně můžete podívat sem. O vítězném návrhu jsme hlasovali a 18. dubna jsme konečně znali výsledek:

Cena diváků

1. místo – logo č. 19 od Martina

2. místo – logo č. 8 od strejdy Zdeňka

3. místo – logo č. 10 od tety Ivy

Tipy naší grafičky Marie Smolej

1. místo – logo od Jasmíny

2. místo – logo od Ivy

3. místo – logo od Valinky

Hlavní cena

1. místo – logo od Valinky

2. místo – logo od Zdeňka

3. místo – logo od Ivy

· Minulý týden jsme si pořádně vyhrnuli rukávy a pustili se do příprav pro to, aby naše zahrada mohla dostat vysněnou tvář. Vyčistili jsme prostor pro nové ohniště i horní pozorovací jezírko. Pánové z technických služeb města Krásná Lípa pokáceli vytipované rizikové stromy a nechali nás rozhodnout, jak se rozřežou. Šikovná místa větvení tak díky nim můžeme použít na výrobu posezení pro dospělé i přírodních prolézaček pro děti, rovné kusy kmenů zase už brzy zapustíme jako opěrné body pískoviště a vyvýšených záhonů. Ještě předtím jsme ale využili krásného počasí a osahali si kmeny jako hmatové chodníčky. A kdo se dostatečně vyprocházel, mohl se v klidu posadit ke čtení nebo se s Janou podívat, kde co v zahradě bude.

· 6. května startuje naše kampaň na Darujme.cz. Budeme vděční za sdílení, stejně jako za každý finanční příspěvek.

Co právě chystáme?

· Jakmile to situace dovolí, chceme začít pořádat tematické procházky do okolí dětského domova v duchu: „Dobrý den pane/paní, Vy máte moc krásnou zahradu, zeleninu apod., my bychom to také chtěli zkusit v naší nové komunitní zahradě kousek od náměstí pěstovat, poradil byste nám prosím, přišel za námi, věnoval nám odkopek? Až budeme mít zahradnickou slavnost, pozveme Vás na ochutnávku“.

· Pokračují přípravné zahradnické práce – rezervace prostokořenných sazenic stromů, vytváření časového plánu realizace zahrady.

· Průběžně probíhají práce na Manuálu pravidel, činností a her pro zahradu.

· Plánuje se oslovení místní komunity prostřednictvím městského úřadu – sbírka materiálů na stavbu vyvýšených záhonů a naplnění gabionů k písečné duně (kameny, staré cihly, staré tašky, prkna, okenní rámy, pneumatiky apod.)

· Probíhají terénní úpravy, už máme zapojenou venkovní hadici s pitnou vodou přivedenou z DD.

· Na půdě jsme sehnali starý koberec a druhý nám poskytne město z rekonstrukce kina.

· Vymýšlíme program na první zahradní slavnost, která se bude konat 12. června.